مقالات تخصصی عمران و معماری در وبسایت آی سورن

ایمنی و فرهنگ ایمنی

ایمنی ، تعریف ایمنی ، مقاله ایمنی ، معنی ایمنی ، ایمنی چیست ، فرهنگ ایمنی چیست

ایمنی واژه ای است که امروزه تقریبا در همه ی کارها مورد توجه فراوانی قرار میگیرد. ایمنی دارای تعاریف و متعددی میباشد و معنی ایمنی در تعریف ایمنی عبارت است از میزان درجه دور بودن از خطرها.

در مقالات ایمنی و منابع دیگر ایمنی بدین صورت تعریف شده است :

ایمنی جلوگیری از صدمات یا کاهش جراحات کارکنان وآسیب های دارایی ها تعریف میشود. ( Ngowii )
ایمنی محافظت در برابر وقوع خطر است این خطرها میتوانند خطر سقوط ، خطر آتش سوزی ، خطر تصادف و . . . باشد.ایمنی میتواند به عنوان ضمانت نامه سازمانی تعریف شود که سطح قابل قبول ایمنی برای فرایند خاصی یا برای مدت زمان چرخه حیات پروژه یا سازمان تامین خواهد شد.

در تعریف علمی ایمنی آمده است که خطر در واقع شرایطی است که دارای پتانسیل رساندن صدمه به کارکنان ، تجهیزات و ساختمان ها و ازبین بردن مواد یا کاهش کارایی در اجرای یک وظیفه از پیش تعیین شده است .
ایمنی به طور صد در صد و مطلق وجود ندارد و عملا هم هیچگاه حاصل نخواهد شد. از این رو است که گفته میشود ایمنی حفاظت نسبی در برابر خطر است. ایمنی هم مقوله ای است فرهنگی که با ایجاد فرهنگ ایمنی مناسب در سازمان میتوان میزان درجه ایمنی را افزایش داد.

فرهنگ ایمنی چیست ؟

فرهنگ ایمنی مجموعه ای از ارزش ها ، ادراکات ، نگرش ها و الگو های رفتاری با توجه به ایمنی به اشتراک گذاشته شده توسط اعضای سازمان است.فرهنگ ایمنی را میتوان به عنوان یک جزء از فرهنگ سازمانی دانست که اشاره به افراد ، مشاغل سازمانی و ویژگی های سازمانی دارد که بر سلامت و ایمنی پروژه کارکنان تاثیر میگذارد.

فرهنگ ایمنی پروژه ساختمانی :

فرهنگ ایمنی پروژه ساختمانی به عنوان ترکیبی از گرایش ها ، عقاید ، ارزش ها ، رفتارها و هنجارهای افراد و گروه ها از بخش های مختلف تیم پروژه ساختمانی تعریف میشود و به صورت تدریجی در محیط پروژه ساختمانی شکل میگیرد و نمو پیدا میکند که بر تعهد ، سبک و کارایی چگونگی رفتار و واکنش های همه ی بخش ها و افراد موجود در پروژه ، بر حسب عملکرد ایمنی موجود ، تاثیر میگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *